Dom ogrzewany prądem

Większość z nas żyje w przekonaniu, że ogrzewanie elektryczne jest najdroższą z możliwych opcji – obalmy ten mit!

Elektryczne ogrzewanie nie jest takie kosztowne, jakby się mogło wydawać, ponieważ obecnie większość budynków jest ocieplona oraz dobrze izolowana. Wszystkie mity, którymi została owiana kwestia dotyczącą ogrzewania na prąd były spowodowane złą kondycją budynków, których zapotrzebowanie na ciepło znacznie przewyższało panujące standardy. Jednak czasy się zmieniły.

Grzanie prądem

Z pewnością zastanawiałeś się kiedyś, ile kosztuje ogrzewanie elektryczne, czy jest rzeczywiście tak drogie, jak wszyscy myślą. Rzeczywiście – kiedyś takie rozwiązanie było bardzo kosztowne, jednak obecnie coraz więcej budynków jest dobrze ocieplonych i zaizolowanych, przez co koszty ogrzewania elektrycznego nie są wcale tak wysokie. Decydując się na tego rodzaju inwestycję oszczędzasz od samego początku, ponieważ nie musisz budować komina, przyłącza gazowego, czy kotłowni oraz nie potrzebujesz kupować/dzierżawić zbiornika na olej lub gaz. Nowoczesne urządzenia grzewcze charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością cieplną, a co więcej – są niemalże wolne od usterek i obowiązkowych przeglądów, co również przekłada się na oszczędności.

Moc przyłączeniowa

Zanim zainstalujesz w swoim domu piec elektryczny, powinieneś pamiętać o dwóch, szalenie istotnych kwestiach, jakimi są:

  • zwiększenie przydziału mocy,
  • dopasowanie taryfy do nowego zużycia prądu

Standardowo prąd jest używany do zasilania urządzeń elektrycznych oraz oświetlenia – w tym przypadku przydział mocy mieści się w przedziale 10-13 kW. Jeśli jednak zdecydujesz się na ogrzewanie swojego domu prądem, to powinieneś wziąć pod uwagę to, że pobór mocy znacznie wzrośnie. Dlatego zsumuj moc wszystkich odbiorników prądu w swoim domu, uwzględniając czas ich działania w ciągu doby i oszacuj pożądaną ilość mocy przyłączeniowej.

Odpowiednia taryfa

Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie swojego domu energią elektryczną, to powinieneś poważnie zastanowić się nad zmianą planu taryfowego. Taryfa G12 (i jej odmiany) są najlepszym rozwiązaniem, dla osób wykorzystujących prąd do celów grzewczych. Dlaczego? Ponieważ jest to taryfa dwustrefowa, w której pobierany nocą jest znacznie tańszy. Szczegółowe informacje dotyczące taryfy G12 znajdziesz we wcześniejszych wpisach na naszym blogu.

Chcesz zmienić dostawcę energii elektrycznej?
Zobacz porównanie najlepszych ofert!