Grupa taryfowa – co to takiego?

Jaka grupa taryfowa energii elektrycznej jest najkorzystniejsza? Na którą taryfę powinieneś się zdecydować: G11 czy G12? Warto się nad tym zastanowić i dokonać świadomego wyboru, dzięki któremu nie będziesz przepłacać.

Grupa taryfowa to grupa odbiorców, którzy kupują energię elektryczną lub korzystają z usługi kompleksowej, przesyłania lub dystrybucji, dla których stosuje się jeden zestaw cen lub stawek opłat oraz warunków ich stosowania. Innymi słowy jest to grupa odbiorców charakteryzująca się podobnymi, określonymi cechami, dla których stosuje się ten sam schemat rozliczenia za prąd.

Taryfa G11

Z taryfy G11 korzysta zdecydowana większość z nas – to podstawowa taryfa dla odbiorców indywidualnych, przez co bardzo często nazywana jest „taryfą uniwersalną, „całodobową” lub „jednostrefową”. Taryfa ta charakteryzuje się stałą ceną prądu w każdej godzinie doby. Oznacza to, że cena energii elektrycznej jest zawsze taka sama – bez względu na porę dnia, czy dzień tygodnia. Jest to tak zwane rozliczenie jednostrefowe.

Grupa taryfowa G kojarzona jest głównie z gospodarstwami domowymi, jednak jak się okazuje – to nie jedyni jej odbiorcy. Do odbiorców grupy taryfowej G zaliczamy również akademiki, domy dziecka, domki letniskowe, garaże, hospicja, klasztory, plebanie, oraz przedstawicielstwa dyplomatyczne.

G11 jest taryfą uniwersalną, na którą powinny się zdecydować osoby wykorzystujące prąd do zasilenia urządzeń RTV/AGD oraz oświetlenia. Jeśli w sposób równomierny korzystasz w swoim domu z energii elektrycznej, to taryfa G11 jest właśnie dla Ciebie. Jednak osoby, które wykorzystują energię elektryczną w celach grzewczych, np. do ogrzewania wody, czy swojego domu/mieszkania, zdecydowanie powinny wybrać taryfę G12 lub G12w.

Warto wiedzieć

Poza taryfą G11 możemy spotkać się również z taryfami: G11p oraz G11w. Litery „p” oraz „w” symbolizują taryfy z licznikiem przedpłatowym (pre-paid). W tym przypadku konsument kupuje określoną ilość kWh płacąc za nią z góry.

Jeśli zdecydujemy się na taryfę G11, to wybierając najlepszą ofertę z tych dostępnych na rynku powinniśmy kierować się przede wszystkim ceną – oczywiście im niższa, tym lepiej dla nas. Jednak niska cena 1kWh może skrywać wysoką opłatę abonamentową, dlatego powinniśmy to wcześniej sprawdzić.

Taryfa G12

Taryfa G12, nazywana jest również dwustrefową, ponieważ doba została w niej podzielona na dwie strefy, od których to uzależniona jest cena prądu. To druga najpopularniejsza taryfa w naszym kraju i podobnie jak w przypadku  G11, odbiorcami taryfy G12 są najczęściej gospodarstwa domowe, a ponadto domy dziecka, czy ambasady.

Przez 10 godzin w ciągu doby obowiązuje niższa stawka za zużycie energii elektrycznej:

  • od 22:00 do 6:00 (dolina nocna)
  • od 13:00 do 15:00 (dolina dzienna)

Przez 14 godzin w ciągu doby obowiązuje wyższa stawka cenowa:

  • od 6:00 do 13:00 (szczyt przedpołudniowy)
  • od 15:00 do 22:00 (szczyt popołudniowy)

(Pamiętaj! W zależności od sprzedawcy prądu strefy czasowe mogą się różnić!)

Jeśli posiadasz urządzenia grzewcze wykorzystujące energię elektryczną, to rozliczenie dwustrefowe jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Obok taryfy G12 możemy spotkać taryfę G12w, która jest nazywana również taryfą weekendową. G12w oprócz tańszej energii elektrycznej w „dolinach nocnych i dziennych” oferuje całe dni świąteczne oraz weekendy w niższej stawce cenowej. Jednak rozwiązanie to skierowane jest do dużych odbiorców domowych i opłacalne dla tych, którzy są w stanie zaplanować swoje zużycie energii elektrycznej, zaś najwyższy pobór prądu, np. w celach grzewczych ustalić na godziny nocne oraz weekendy.

G11 czy G12?

Jeśli wciąż nie potrafisz wybrać najlepszej dla siebie taryfy, to nasza porównywarka cen prądu spieszy Ci z pomocą! Żmudne analizowanie wszystkich ofert dostępnych na rynku zostaw nam –  wybierzemy dla Ciebie te najlepsze, skrojone na miarę Twoich potrzeb oraz możliwości.

Chcesz zmienić dostawcę energii elektrycznej?
Zobacz porównanie najlepszych ofert!