Ile kosztuje prąd budowlany?

Bez prądu nie ma budowy – to niezbędne medium, o którym należy pamiętać od samego początku realizowania projektu.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile kosztuje prąd budowlany? Nieważne, czy chcesz doprowadzić prąd do domu, działki, czy ogródka działkowego, koniecznie musisz złożyć wniosek w rejonowym zakładzie energetycznym o wydanie warunków technicznych przyłączy (za podłączenie do sieci odpowiadają Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych: ENEA, ENERGA, PGE, RWE i Tauron). Powinieneś pamiętać, że warunki techniczne przyłączy są niezbędne do rozpoczęcia budowy domu. Na stronie internetowej lub w punkcie obsługi klienta danego zakładu energetycznego znajdziesz wszystkie dodatkowe informacje i dokumenty. Pamiętaj, że oświadczenie, które dostarczają media, o zobowiązaniu się do uzbrojenia działki jest załączane do wniosku o pozwolenie na budowę.


Moc przyłączeniowa

Jednak zanim to zrobisz, powinieneś zastanowić się nad wielkością mocy przyłączeniowej i średnim zużyciem energii, które szalenie trudno oszacować. Mocą przyłączeniową nazywamy sumę mocy wszystkich urządzeń, które będą pobierać energię elektryczną jednocześnie. Oczywiście, na okres budowy jest zazwyczaj o wiele mniejsza od tej, której będziesz potrzebować po zamieszkaniu w ukończonym domu. Właśnie dlatego, koniecznie powinieneś podać we wniosku dwie różne moce rozliczeniowe i wyszczególnić te dwa osobne cele. Jeśli nie określisz tego na samym początku, to wiedz, że czeka Cię ponowne załatwienie formalności związanych z wydaniem nowych warunków. Należy pamiętać, że  Wraz ze składanym wnioskiem musimy wnieść opłatę.

Warunki przyłączenia do sieci

Zakład energetyczny, w terminie 14 dni, wyda Ci warunki techniczne przyłączy i umowę na ich budowę, w której będzie określony termin prac projektowych. Dopiero na tym etapie możesz zlecić projekt przyłączy architektowi odpowiedzialnemu za budowę Twojego domu.

Koszty

Przyłącza dzielimy na dwa rodzaje:

  • kablowe – instalacja elektryczna przebiega pod gruntem, zaś złącze kończy się w skrzynce z licznikiem, która przeważnie zostaje umieszona na granicy działki lub zostaje wmurowana w budynek;
  • napowietrzne – linia kablowa jest prowadzona nad ziemią (jeśli w okolicy znajduje się linia energetyczna, to wykonuje się ten rodzaj przyłącza).

Jak naliczana jest opłata?

Opłata przyłączy uzależniona jest od wielu istotnych czynników, takich jak:

  • moc przyłączeniowa,
  • podatek VAT (23%),
  • stawka opłaty w zł/kW uzależniona od rodzaju przyłącza,
  • długość przyłącza – im działka będzie bardziej oddalona od funkcjonującej linii energetycznej, tym więcej zapłacisz.

 

Jeśli planujemy przyłącze kablowe o mocy 9 kW w IV grupie przyłączeniowej o długości 260 m, zaś wykonawcę będzie Energa, to zapłacimy:

9 kW x 58,24 zł x 1,23  = 644, 72 zł

60 (dodatkowe metry) x 32 x 1,23 = 2361,60 zł

Całkowity koszt inwestycji: 3000,32 zł

Tagi: Prąd Budowlany Tauron, Prąd Budowlany ENEA, Prąd Budowlany Energa, Prąd Budowlany PGE, Koszt prądu.

Chcesz zmienić dostawcę energii elektrycznej?
Zobacz porównanie najlepszych ofert!