Jak obliczyć zużycie prądu?

Sprzęty elektryczne, aby móc spełniać swoje zadania, zgodnie z przeznaczeniem, potrzebują odpowiedniej ilości prądu. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, ile prądu potrzebuje Twój telewizor lub lodówka?

Trochę matematyki

Czytając ten artykuł prawdopodobnie siedzisz przed komputerem, który pobiera energię elektryczną – czy zastanawiałeś się, ile Cię to kosztuje? Jeśli nie wiesz, jak obliczyć zużycie prądu danego urządzenia oraz koszt, jaki się z tym wiąże, to dzięki poniższemu wzorowi będziesz mógł to samodzielnie obliczyć.

 

  1. Moc urządzenia x czas użytkowania = ilość kilowatogodzin
  2. Kilowatogodziny x stawka za prąd = koszt zużycia prądu przez dane urządzenie

 

Dzięki tym dwóm, prostym działaniom możesz w bardzo łatwy sposób sprawdzić, które z Twoich urządzeń elektrycznych pobiera najwięcej prądu, generując tym samym największe koszty użytkowania. Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na urządzenia, które działają non stop – jeśli czeka Cię zakup, np. nowej lodówki, to powinna się ona charakteryzować możliwie najwyższą klasą energetyczną. Pamiętaj: im bardziej energooszczędny sprzęt, tym niższe rachunki za prąd.

Sprzęt niskiej klasy energetycznej i… niższe rachunki

Pralki, czy lodówki nie kupuje się codziennie – to inwestycja, która się nam zwróci na przestrzeni lat, albo przyniesie dodatkowe koszty. Jeśli jednak nie posiadasz urządzeń najwyższej klasy energetycznej, to nie oznacza, że będziesz płacić za prąd, jak za zboże. Możesz skutecznie obniżyć swoje rachunki dokonując zmiany sprzedawcy prądu. Jeśli szkoda Ci czasu na samodzielne, żmudne analizy wszystkich ofert na rynku lub nie wiesz, którą z nich wybrać, to skorzystaj z naszej porównywaki i przestań przepłacać.

Chcesz zmienić dostawcę energii elektrycznej?
Zobacz porównanie najlepszych ofert!