Jak obniżyć rachunki za prąd? cz. 2

Poznałeś już zewnętrzne metody pozwalające skutecznie obniżyć wysokość płaconych przez Ciebie rachunków za prąd – dowiedz się, jak płacić jeszcze mniej.

Już wiesz, że porównywarka cen prądu może pomóc Ci zmienić sprzedawcę energii elektrycznej oraz dotychczasową grupę taryfową. Dowiedz się, jak dzięki małym zmianom codzienności możesz zaoszczędzić jeszcze więcej.

Tanie oświetlenie

Oświetlenie – bez niego po zmroku za wiele nie zdziałamy. W naszych domach nie pali się jedna żarówka, zaś zazwyczaj minimum trzy, dlatego warto zdecydować się na te przyjazne nie tylko środowisku, ale i naszemu budżetowi. Tradycyjne żarówki zużywają naprawdę dużo prądu, podczas gdy ich energooszczędny odpowiednik potrzebuje do 80 % mniej energii, aby oświetlić nasze domy.

Porównajmy tradycyjną żarówkę 100W z żarówką energooszczędną 18W, zakładając że dają one tyle samo światła i działają po 5 godzin dziennie:

 1. żarówka tradycyjna
 • koszt dzienny: 0,12 zł
 • koszt miesięczny: 3,60 zł
 • koszt roczny: 43,00 zł
 1. żarówka energooszczędna
 • koszt dzienny: 0,02 zł
 • koszt miesięczny: 0,60 zł
 • koszt roczny: 7,80 zł

Natomiast, jeśli zdecydujemy się na oświetlenie typu LED, to zapłacimy aż 10 razy mniej za prąd niż w przypadku użytkowania tradycyjnych żarówek, ponieważ żarówka LED zużywa jedyne 3W prądu, podczas gdy jej tradycyjny odpowiednik potrzebuje aż 30W.

„Puste” gniazdka

Telewizory, laptopy, video, mikrofalówki, ekspresy do kawy – każdy z nas posiada chociaż jedno z tych urządzeń w swoim domu. Jednak nie każdy już wie, że takie urządzenia pozostawione w trybie czuwania zużywają od kilku do kilkudziesięciu watów energii. Tak po prostu. Czyli płacisz za coś, czego nie używasz. Zacznij odłączać z gniazdek na noc wszystkie urządzenia, z których nie używasz (np. telewizor, wieżę, lampkę) i przekonaj się, jak wpłynie to na Twoje rachunki za prąd.

Świadome korzystanie z urządzeń elektrycznych

Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego warto przywiązywać do nich uwagę. Pamiętaj, aby:

 • wstawiać pranie, gdy pralka jest całkowicie wypełniona,
 • korzystając z czajnika elektrycznego, gotuj tyle wody, ile w danej chwili potrzebujesz,
 • prasować większą ilość rzeczy naraz.
Chcesz zmienić dostawcę energii elektrycznej?
Zobacz porównanie najlepszych ofert!