Jak oszczędzać prąd – pralka

Pralka to bardzo ważne urządzenie w naszym domu, wyróżniamy kilka cech jak duża, energooszczędna czy solidna. Niestety już na etapie zakupu musimy wybrać przeważającą cechę.

Proces wyboru energooszczędnej pralki

Na urządzeniach elektrycznych znajdziemy etykiety elektryczne z informacja ile dany model pralki pobiera prądu w skali elektrycznej, przy założeniu średniej ilości prań. Dodatkowo określone zostaną parametry zużycia wody, pojemność pralki czy jej moc. Średnia ilość prań zakładana jest na 220 rocznie, co wynika z badań. A sama ocena cyklu piorącego opiera się na programie 1,5h. Dodatkowo warto zaznaczyć, że pobór prądu i tak uzależniony jest od programu, jaki ustawimy, od masy wsadu. Pralki, które są przeciążone potrafią brać maksymalną ilość prądu….

 

etykieta_pralka

Krótszy cykl prania to mniejsze koszty

Jak wiadomo urządzenie, które będzie krócej działać zużyje mniej prądu. Ale jest wiele ubrań takich jak sukienki, koszule męskie czy całe pranie czarne. Te tkaniny muszą z zasady mieć dłuższe cykle prania, ponieważ wymagają np. dwukrotnego płukania czy prania wstępnego i głównego. Programy odpowiednio regulują temperaturę (im wyższa tym zużycie prądu również jest większe), tak samo wygląda z prędkością wirowania.

Warto używać niskich temperatur

Środki czyszczące, takie jak proszki czy żele do prania reklamowane są przez producentów wielkimi hasłami głoszącymi, że nie trzeba już zapierać ubrań, i można prać tylko w 30 stopniach. Niestety nie zawsze przy tak niskiej temperaturze zejdą nam wszystkie plamy, a dodatkowo osoby, które są alergikami powinny prać z zasady w wyższych temperaturach, w których giną alergeny i bakterie.

Wracając do tematu załadunku pralki, jeżeli kupiliśmy taką, do której możemy wsadzić 5 kilogramów to warto nie wrzucać tam pełnych kilogramów, my zalecamy w tym przypadku pełne 4 kg, które odpowiednio zostaną wyprane, a jednocześnie pralka nie będzie używać swojej maksymalnej mocy. Choć i tutaj producenci pomyśleli i realnie można włożyć do pralki troszkę więcej prania, a i tak nic się z nią nie stanie.

Pewnie się teraz zastanawiacie ile to kilogram prania, a więc jedna para jeansów i koszula to właśnie tyle.

 

Dodatkowo chciałbym zwrócić uwagę na odłączanie pralki od zasilania po zakończonym praniu, ponieważ one w trybie czuwania zużywają również bardzo dużą ilość prądu.

Chcesz zmienić dostawcę energii elektrycznej?
Zobacz porównanie najlepszych ofert!