Jak zmienić dostawcę prądu?

Jeśli nie wiesz, jak zmienić dostawcę prądu lub po prostu w dalszym ciągu zastanawiasz się, czy warto, to dobrze trafiłeś – razem z nami poznasz korzyści i szczegóły związane ze zmianą sprzedawcy energii. Nasza porównywarka pomoże Ci wybrać najlepszą, skrojoną na miarę Twoich potrzeb ofertę. Ponadto dowiesz się, jak przebiega proces zmiany dostawcy energii elektrycznej – podążając za naszymi wskazówkami zaczniesz oszczędzać bez jakiegokolwiek wysiłku i ponoszenia dodatkowych kosztów.

Procedura zmiany sprzedawcy energii elektrycznej jest uzależniona od tego, czy chce jej dokonać firma, czy osoba prywatna oraz czy robi to po raz pierwszy. To do nas należy wybór: czy przez proces zmiany dostawcy przejdziemy gładko, czy też zdecydujemy się na drogę usłaną formalnościami.

Zmiana dostawcy prądu: gospodarstwo domowe

Pierwsza zmiana dostawcy
Cały proces zmiany sprzedawcy prądu zależy od tego, czy robimy to po raz pierwszy, czy nie. Z pierwszą zmianą dostawcy wiąże się o wiele więcej formalności niż w przypadku kolejnych zmian. Jednak to, czy całą procedurę zmiany przeprowadzimy samodzielnie, czy udzielimy pełnomocnictwa nowemu dostawcy zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Jeśli zdecydujemy się na załatwienie większości formalności nowemu dostawcy energii elektrycznej, to nasze działania ograniczą się jedynie do wyboru nowego sprzedawcy prądu oraz do udzielenia mu pełnomocnictwa. Do obowiązków naszego nowego dostawcy będzie wtedy należeć, m.in. wypowiedzenie w naszym imieniu umowy, czy też zawarcie umowy o świadczenie usług dystrybucyjnych (w razie konieczności). Jednak wszystkiego nowy sprzedawca za nas nie zrobi – rozliczenie końcowe z dotychczasowym dostawcą leży w naszej gestii. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne przeprowadzenie procedury zmiany sprzedawcy, to powinniśmy się liczyć z tym, że czeka nas załatwianie wielu formalności, takich jak wypowiedzenie umowy kompleksowej, zawarcie umowy dystrybucji, a na koniec rozliczenie się z dotychczasowym sprzedawcą.
Pierwsza zmiana sprzedawcy prądu nie powinna trwać dłużej niż 30 dni, jednak u niektórych dostawców proces ten wydłuża się nawet do 60 dni.

Kolejna zmiana dostawcy
Zmieniając nie pierwszy, a kolejny już raz dostawcę energii elektrycznej, ponownie musimy zdecydować, czy całą procedurę przeprowadzimy samodzielnie, czy udzielimy pełnomocnictwa. Oczywiście drugie rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze – musimy jedynie dokonać wyboru interesującej nas oferty i zawrzeć umowę sprzedaży z nowym dostawcą prądu, zaś pozostałymi formalnościami zajmie się nasz nowy sprzedawca. Jeśli dokonujemy zmiany na własną rękę, to właśnie my jesteśmy odpowiedzialni za właściwy przebieg wszystkich procedur. W przypadku kolejnej zmiany dostawcy energii nie musimy zawierać umowy o świadczenie usługi dystrybucyjnej. Jednak powinniśmy pamiętać o tym, aby w odpowiednim czasie wypowiedzieć umowę, ponieważ jeśli nie zrobimy tego w określonym terminie, to nasza umowa automatycznie, niezależnie od naszej woli zostanie zmieniona na czas nieokreślony.
Kolejna zmiana dostawcy energii elektrycznej zazwyczaj trwa nie dłużej niż 14 dni, jednak u niektórych sprzedawców termin ten może przedłużyć się do 30 dni.

Zmiana dostawcy prądu: firma


Pierwsza zmiana dostawcy

Klienci biznesowi, podobnie jak osoby prywatne również mogą przeprowadzić procedurę zmiany sprzedawcy energii samodzielnie lub zdecydować się na udzielenie pełnomocnictwa nowemu dostawcy. Tak, jak w przypadku gospodarstw domowych, drugi wariant nie wymaga od nas większego zaangażowania i ogranicza naszą rolę jedynie do wybrania nowego dostawcy, zawarcia z nim umowy oraz do przerzucenia na niego obowiązku załatwienia wszystkich formalności. Jeśli jesteśmy odbiorcami taryf A i B, to mamy obowiązek dostosować liczniki do wymagań odbiorców TPA. Każdy z odbiorców taryf A, B i C musi obowiązkowo dokonać rozliczenia z dotychczasowym sprzedawcą prądu. Jeśli mamy dużo wolnego czasu, lubimy wyzwania i biurokrację, to śmiało możemy zdecydować się na samodzielne, właściwe przeprowadzenie procedury zmiany dostawcy prądu.

Kolejna zmiana dostawcy
Pierwszy raz był obfity w formalności – z kolejnymi zmianami nie będzie już tyle zachodu. Zmieniając dostawcę prądu po raz kolejny nie musimy już zawierać umowy o świadczenie usług dystrybucji. Tak jak, jak wcześniej całą procedurę zmiany możemy przeprowadzić na własną rękę lub wybrać mniej skomplikowaną drogę i zdecydować się na udzielenie pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy energii. Jeśli wybierzemy drugi wariant, a co za nim idzie minimum formalności, to nasza rola ograniczy się jedynie do wyboru dostawcy, oferty oraz zawarcia umowy. Jeśli należymy do odbiorców taryfy A i B, to musimy pamiętać, że to w naszej gestii leży dostosowanie urządzenia taryfowego do nowej oferty. Niezależnie od tego, do jakiej grupy odbiorców należymy, musimy rozliczyć się dotychczasowym sprzedawcą. Jeśli nie cierpimy na nadwyżkę wolnego czasu i nie lubimy papierkowej roboty, to zdecydowanie powinniśmy zdecydować się na udzielenie pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy prądu, który właściwie przeprowadzi nas przez całą procedurę zmiany.

Chcesz zmienić dostawcę energii elektrycznej?
Zobacz porównanie najlepszych ofert!