Smart Metering: co to takiego?

Smart Metering, to inaczej inteligentny pomiar energii elektrycznej, który stał się ostatnio bardzo popularny w Polsce.

Smart Metering

To system inteligentnego opomiarowania, który niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak:

  • ograniczenie podwyżek cen prądu dla odbiorców końcowych,
  • wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, które przekłada się na poprawę jakości dostaw energii oraz parametrów energii,
  • ograniczenie zużycia prądu, czyli możliwość dostosowania zużycia energii do indywidualnych potrzeb oraz możliwości,
  • uproszczenie procedur zmiany dostawcy energii elektrycznej.

System ten automatycznie zbiera, przetwarza, transmituje oraz zarządza pomiarowymi danymi z innowacyjnych, inteligentnych liczników prądu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, my – odbiorcy końcowi – będziemy mogli za pomocą aplikacji mobilnych, czy internetowych śledzić na bieżąco średnie zużycie prądu w domowym zaciszu.

Inkasenci odejdą w zapomnienie

System Smart Metering automatycznie odczytuje dane pomiarowe, które zbiera licznik energii, przez co wizyty inkasentów przestają być konieczne. Co więcej: dzięki temu systemowi płacimy za rzeczywiste zużycie energii elektrycznej, a nie na podstawie prognoz.

Oszczędność

Inteligentne liczniki na bieżąco zbierają dane zużycia energii elektrycznej, a my posiadając do nich dostęp możemy je przeanalizować – sprawdzić, kiedy w ciągu dnia zużycie prądu jest największe i na podstawie tego dopasować najlepszą dla nas taryfę. Taryfę, tak jak sprzedawcę energii elektrycznej możesz zmienić. Porównaj ceny prądu i nie pozwól abyś to Ty musiał się dopasowywać do swojej oferty – to oferta ma być dopasowana do Twoich potrzeb.

Bezpieczeństwo danych

Wszystkie dane pomiarowe, które zbiera inteligentny licznik są szyfrowane w sposób zgodny z prawem. System Smart Metering działa w oparciu o technologię stosowaną w bankowości internetowej oraz wykorzystuje techniki uwierzytelniania uniemożliwiające dostęp do danych osobom trzecim.

2020 rok

Coraz więcej Polaków posiada inteligentne liczniki prądu, a do 2020 roku będzie ich jeszcze więcej. Dystrybutorzy energii elektrycznej są zobowiązani do wymiany 80% wszystkich starych liczników. Wszystko za sprawą wymogów unijnych i zaleceń URE, do których muszą się zastosować. Wymiana licznika na inteligentny jest bezpłatna, zajmuje ok. 15 minut i nie wymaga podpisywania żadnych aneksów, czy nowych umów.

Chcesz zmienić dostawcę energii elektrycznej?
Zobacz porównanie najlepszych ofert!